Forum www.smzagajnik.fora.pl Strona Główna

www.smzagajnik.fora.pl
Nieoficjalne forum członków Spółdzielni Mieszkaniowej Zagajnik w Łodzi
 

CENA AGRESJI

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.smzagajnik.fora.pl Strona Główna -> Rozmowy o wszystkim...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Henryk
Członek SM Zagajnik


Dołączył: 02 Sty 2008
Posty: 315
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 2/5

PostWysłany: Nie 13:26, 28 Gru 2014    Temat postu: CENA AGRESJI

Psychoterapoetka II. Zamordowała z pychy.
Wysoka samoocena sprzyja agresji. A retoryka wojny i walki w polityce sprzyja wyrażaniu agresji w życiu publicznym i naszym codziennym - mówi prof. Krystyna Skarżyńska, psycholożka społeczna (?) z Polskiej Akademii Nauk i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
AGNIESZKA KUBLIK: 18-letnia dziewczyna pisząca poezję brutalnie zamordowała rodziców swojego chłopaka. Zresztą z jego pomocą.

PROF. KRYSTYNA SKARŻYŃSKA: Psychologowie będą uważnie analizować jej osobowość. Ja próbuję zrozumieć jej czyn na podstawie tego, co sama o sobie pisała i mówiła, odnosząc to do ogólnych psychologicznych procesów. Nie jest to jednak diagnoza osobowości sprawczyni.

Zuzanna M. pokazuje siebie jako lepszą od innych, niezależną, utalentowaną. Psychologowie badający agresję dowodzą, że właśnie taka wysoka (a nie, jak kiedyś myślano, niska), choć niestabilna samoocena, sprzyja agresji. Osoby niewierzące w siebie unikają brutalnej agresji, bo jej ujawnienie wiąże się w wysokimi kosztami, jak np. kara. Osoby z wysoką samooceną bagatelizują te koszty. Zresztą są przekonane, że dzięki ich sprytowi ujdzie im to na sucho.

Wydaje mi się, że ta niezwykle agresywna zbrodnia to próba zwrócenia na siebie uwagi, pokazania swojej nadzwyczajności.

To może być element osobowości narcystycznej. Osoby przesadnie zainteresowane własnym wizerunkiem i przekonane o swojej nadzwyczajności są agresywne, gdy czują się niedoceniane lub są krytykowane.

Zamordowani jej nie lubili, bo zdominowała ich syna.

- W jej przekonaniu nie doceniali jej nadzwyczajności. Lekceważyła ludzi, bo wydawała się sobie lepsza niż inni, choć pewnie nie tak oceniana i nie tak sławna, jak by chciała.

Poczucie wyższości często wiąże się z odmawianiem innym ludzkich emocji, dehumanizacją. Polskie badania nad mową nienawiści pokazują, że akceptacja hierarchiczności - tego, że "lepsi" mają prawo dominować nad "gorszymi" - silnie sprzyja akceptacji mowy nienawiści wobec różnych grup społecznych.

Zuzanna M. podkreśla swoją wrażliwość...

- Ale uważa ją za największą wadę, więc próbuje się jej pozbyć. Realizuje to przez morderstwo. Gdyby wierzyć jej słowom, trzeba by się zastanowić, dlaczego młody człowiek w Polsce może uważać, że wrażliwość jest przeszkodą w życiu. Wrażliwość na drugiego człowieka jest podstawową cechą międzyludzkich relacji. Bez niej żyjemy jak dzikie zwierzęta. Taka wizja świata, w którym tylko ten, kto potrafi skoczyć do gardła rywala, może wygrać, rzeczywiście niszczy wrażliwość.

Skąd się bierze ta wizja?

- Z tego, co doświadczamy w życiu i widzimy wokół: co robią media, jak się zachowują politycy i inne osoby, które mają na nas wpływ.

Moje badania nad tym, co prowadzi do akceptacji agresji (z końca września tego roku) wykazały, że dopuszczalność agresji jest najsilniej wyjaśniana przez negatywny obraz świata społecznego.

Społeczny darwinizm, czyli uznanie, że można, a nawet należy wykorzystywać słabości innych, by osiągać swoje cele, prowadzi do przekonań, że agresja jest czymś dozwolonym, że agresję - czynienie szkody i krzywdy innym - można, a nawet trzeba w życiu stosować.

Polacy dostrzegają wokół siebie wiele agresji. 23 proc. ocenia, że jest jej bardzo dużo w telewizji, 15 proc. - że jest między nieznanymi sobie ludźmi, a 6 proc. - między bliskimi sobie osobami. Przemoc w rodzinie nie jest czymś wyjątkowym, w dodatku statystyki policyjne nie rejestrują przemocy psychicznej, tego, co i jak mówimy w domu, jak się odnosimy do rodziców, dzieci, żon i mężów.

Powody agresji są różne: zagonienie, chęć szybkiego odreagowania frustracji oraz właśnie wspomniane negatywny obraz świata i przekonanie, że agresywność jest skuteczną metodą na przetrwanie w dzisiejszym świecie, a nawet drogą do sukcesu.

Ofiarą agresji nie padają jednak bezpośredni sprawcy naszych kłopotów. Raczej nie bijemy szefa, który wyrzuca nas z pracy, daje głupie, dodatkowe zadanie czy jest grubiański, tylko warkniemy na żonę, męża, kolegę czy uderzymy dziecko. To przenoszenie agresji na słabszych.

To zmiana kulturowa?

- Przenoszenie agresji jest prawidłowością uniwersalną. Ale zauważalny wzrost agresji słownej i niszczenia rywali w drodze do celu jest efektem coraz większego egocentrycznego indywidualizmu: tylko ja się liczę, widzę tylko swoje sprawy, one są najważniejsze, oczekuje się ode mnie sprawności, a nie bycia dobrym człowiekiem, dobrym dla innych ludzi.
Żyjemy w pośpiechu i hałasie, bezrefleksyjnie. Wielu z nas w środku coraz częściej buntuje się przeciwko takiemu życiu, zwalniamy, więcej czasu poświęcamy bliskim.
Poza tym wielu Polaków żyje w poczuciu jakiejś krzywdy i niesprawiedliwości, które mogą wzbudzać chęć odwetowej agresji wobec tych, o których myślą, że "niezasłużenie mają się lepiej".
Niektórzy politycy żerują na owym poczuciu, podsycają nieufność społeczną i wrogość. Retoryka wojny i walki w polityce toruje drogę akceptacji agresji w życiu publicznym i naszym codziennym, w rodzinie, pracy i na ulicy. Zwłaszcza tych osób, które z różnych względów mają skłonność do agresji.


(Źródło: GW,18/12/2014).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Henryk
Członek SM Zagajnik


Dołączył: 02 Sty 2008
Posty: 315
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 2/5

PostWysłany: Nie 13:54, 28 Gru 2014    Temat postu:

Szanowni Państwo, Członkowie SM Zagajnik!
Zapewne Ktoś z zaglądających TU jeszcze zada sobie pytanie: Po co, w jakim celu gość zamieszcza takie teksty? Co chce osiągnąć?
ODPOWIEDŹ nie jest prosta i łatwa, ale spróbuję.
Jestem oto zdania - a nie jest to tylko moje spostrzeżenie - że poziom agresji w życiu współczesnej Polski osiągnął poziom groźny i niebezpieczny. Każda agresja - ta anonimowa z życia SM Zagajnik także - kumuluje u odbiorców ujemne, negatywne emocje, które muszą znaleźć ujście. (P. treść zamieszczonego wywiadu). Byliśmy świadkami takich scen na niektórych zebraniach, zwanych Walne Zgromadzenie SM. Czasem kończyło się TO w sali sądowej. Niestety, te zdarzenia nie były najlepszym przykładem dla naszych dzieci i wnuków. A jeśli dodamy do tych zdarzeń realnych wirtualny świat internetu, w którym żyje znaczny odsetek młodzieży, zagrożenie staje się realne.
Kto z Państwa pamięta, jak kilka (a może kilkanaście) lat temu dwaj pijani maturzyści na Radogoszczu (w Łodzi) zakatowali na śmierć dorosłego mężczyznę, a potem wrzucili go do studzienki kanalizacyjnej?!
TAK oto, na naszych oczach, w bezpośrednim sąsiedztwie rodzi się CYWILIZACJA ŚMIERCI. Chciałoby się powiedzieć, zaapelować do ludzkich sumień:
BĄDŹMY CZUJNI, UWAŻNI! STARAJMY SIĘ, (co jednak jest niełatwe!), ZAINTERESOWAĆ SIĘ ŚWIATEM NASZYCH NAJBLIŻSZYCH - DZIECI I WNUKÓW.
Oni potrzebują naszego DOBREGO SŁOWA i POMOCNEJ RĘKI.
PS. W innym miejscu na forum zamieściłem kilka tekstów o podobnej tematyce.
Leon Sikorski, nauczyciel-emeryt.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Henryk
Członek SM Zagajnik


Dołączył: 02 Sty 2008
Posty: 315
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 2/5

PostWysłany: Wto 12:24, 30 Gru 2014    Temat postu:

Z okazji Nowego Roku 2015 życzę Wszystkim Rodzinom, Najstarszym i Najmłodszym - w Osiedlu Zagajnik - życia zgodnego, spokojnego, zrozumienia Każdego; niezależnie co mówi i co myśli. Niech to wszechogarniające ZROZUMIENIE zagwarantuje nam zgodę i harmonijne współżycie na ZAWSZE.

Leon Sikorski.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Henryk
Członek SM Zagajnik


Dołączył: 02 Sty 2008
Posty: 315
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 2/5

PostWysłany: Nie 14:31, 11 Sty 2015    Temat postu:

Islam, agresja skrajna

~ Psycholog mówi: Kumulowane latami emocje negatywne MUSZĄ kiedyś zaleźć ujście. Umysł ludzki nie jest w stanie długo wytrzymać skrajnych napięć emocjonalnych. W tym tragicznym przypadku winnę ponoszą humoryści i satyrycy. Są bowiem granice. . ., które przekroczyli, bo spowodowali cierpienie wyznawców islamu. Kto TEGO nie rozumie, sam sobie szkodzi.

~ Humor, satyra, kpina, publiczne wyśmiewanie, ośmieszanie - ładują negatywne emocje u Ofiar tych poczynań, oraz Ich Zwolenników. Psycholog powie: Negatywne emocje MUSZĄ znaleźć ujście. . . Wielka szkoda, że w takiej tragicznej formie. . . Jest TEMAT do przemyśleń.

PS. Jaki jest związek - jeśli jest - między tragedią w Paryżu, a ofiarami "poetki" i jej chłopaka?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Henryk
Członek SM Zagajnik


Dołączył: 02 Sty 2008
Posty: 315
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 24 razy
Ostrzeżeń: 2/5

PostWysłany: Nie 17:12, 11 Sty 2015    Temat postu:

~ Francuscy szydercy uprawiali PRZEMOC słowną i emocjonalną wobec wyznawców islamu. Spotkała ich przemoc fizyczna. Trudno. "Słowa nas nie tylko wyrażają, ale i sądzą". (C.K. Norwid).

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.smzagajnik.fora.pl Strona Główna -> Rozmowy o wszystkim... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deoxGreen v1.2 // Theme created by Sopel stylerbb.net & programosy.pl

Regulamin